تزریق ژل

تزریق ژل
آنچه می خوانید...

تزریق ژل

با افزایش سن پوست هم مانند بقیه ارگان های بدن دچار پیری می شود اغلب همه ما علائم پیری پوست را میشناسیم و این علائم شامل شل شدن پوست، نازکی پوست، افزایش عروق پوست ،کاهش حجم پوست و ایجاد چین و چروک پوست می باشد.

در مورد چین و چروک ها و شلی و نازکی پوست باید از تکنیک هایی استفاده شود که پوست ایجاد کلاژن سازی کند .تکنیک هایی مانند آر اف فرکشنال لیزرهای مختلف درمان که همه این ها با تحریک کلاژن سازی باعث می شوند که شلی و چروک پوست از بین برود اما در مورد کاهش حجم پوست تنها راه درمان استفاده از پر کننده ها است. این پر کننده ها ممکن است از چربی بدن خود فرد تهیه شود یا اینکه از ژل ها یا فیلرها استفاده شود. برای جبران کاهش حجم می توان از چربی بدن خود فرد استفاده کرد یا از ژل ها یا فیلرها استفاده کرد. زمانی از چربی استفاده می شود که بخواهیم حجم های زیادی را جبران کنیم در واقع یک نوع چاقی به اندام مورد نظر بدهیم ولی برای مناطق موضعی مانند درمان خط خنده و گودی زیر چشم بهتر است از ژل ها استفاده شود.

با افزایش سن پوست هم مانند بقیه ارگان های بدن دچار پیری می شود اغلب همه ما علائم پیری پوست را میشناسیم و این علائم شامل شل شدن پوست، نازکی پوست، افزایش عروق پوست ،کاهش حجم پوست و ایجاد چین و چروک پوست می باشد.

دکتر صفیه چعباوی زاده متخصص پوست، مو و زیبایی می باشند. جهت دریافت مشاوره از دکتر چعباوی زاده با شماره های ۸۸۲۰۹۵۵۱- ۸۸۱۹۱۹۷۵ تماس حاصل نمایید، همچنین شما عزیزان می توانید از پیج اینستاگرام دکتر چعباوی زاده دیدن فرمائید.

تعریف فیلر یا پرکننده ها

به طور کلی فیلر یا ماده پر کننده به ماده ای اطلاق می شود که برای پر کردن چین و چروک ها در ناحیه صورت و حجم دهی به قسمت های مختلف صورت مانند گونه ها و لب ها و یا اصلاح محدوده صورت در کسانی که به علت افزایش سن دچار لاغری و تحلیل شده اند، استفاده می شود. همچنین از این ماده برای رفع چین و چروک هایی که به صورت استاتیک در صورت دیده می شوند همچنین برای از بین بردن خطوط خنده و حجم دهی به لب ها نیز استفاده می شود.

بهترین ژل تزریقی

معمولا ژل هایی که از جنس اسید هیالورونیک هستند، هم می تواند انتظارات فرد را برآورده کند و هم به لحاظ ایجاد عوارض، مشکلات کمتری را برای فرد ایجاد کند. ژل های مصرفی حتما باید تائیدیه وزارت بهداشت را داشته باشند. از ژل های لب باید در حجم محدودتری استفاده شود و تزریق حتما باید توسط متخصصین پوست وبا تجربه انجام شود.

انواع ژل و فیلرها

ژل ها انواع مختلفی دارند اما به دو دسته کلی دائمی و موقت که بعضی از آنها از مواد طبیعی و برخی از مواد مصنوعی تهیه شده اند.

ژل های دائمی

بسیاری از افراد ژل هایی که در قدیم برای اولین بار وارد ایران شد ژل هایی مصنوعی و ارزان قیمت به نام پاژ بودند و به دلیل اینکه این ژل ها مصنوعی بودند، امکان ایجاد واکنش و قرمزی و تورم را داشتند و به دلیل اینکه مصنوعی بودند و با بافت بدن امکان تماس نداشتند امکان جابجایی آنها نیز وجود داشت.

عوارض ژل های دائمی

از ژل های دائمی به هیچ عنوان نباید استفاده شود زیرا ممکن است عوارضی مانند واکنش های حساسیتی و آبسه وعفونت را برای فرد به وجود آورد که این عوارض معمولا با کوچکترین ضربه ای ایجاد می شوند. گاهی ممکن است عفونت در محل تزریق این فیلرها بوجود بیاید چون این مواد حاوی ذراتی هستند که به مرور زمان با حرکات صورت و افزایش سن یک جا تجمع پیدا کرده و در نهایت به صورت یک توده درمی آید و ممکن است جهت خارج سازی نیاز به جراحی باشد.

ژل های موقت

بهترین نوع ژل، ژل های هیالورنیک اسید می باشد. این ژل ها هم موقت هستند و هم از مواد طبیعی تهیه شده اند. اسید هیالورنیک ماده ای است که در تمام موجودات به طور یکسان وجود دارد. در انسان ها اسید هیالورنیک در بافت هم بند و مایعی مفصلی، مایع دور چشم و غضروف به فراوانی وجود دارد. برای همین این ماده ماده ای طبیعی محسوب می شود و بدن به هیچ وجه واکنشی نسبت به آن نشان نمی دهد و حتی در افراد آلرژیک می توان از اسید هیالورنیک استفاده کرد. در این ژل ها امکان جابجایی وجود ندارد و با بافت اطراف تماس پیدا می کنند از طرف دیگر چون این موارد از بافت خود پوست هستند امکان گلوله شدن وجود ندارد و اگر توسط متخصص با تجربه انجام شود به طور معمول هیچ عارضه ای به دنبال ندارد و می تواند کاهش حجم ناشی از پیری را به خوبی جبران کند.

ژل های اسید هیالورنیک نسبت به زمان، نوع و کیفیت آنها بین چند ماه تا چند سال دوام دارند. این ژل ها بسته به تراکم آنها نیز تقسیم بندی می شوند. برای برخی مناطق مانند گونه و خط خنده باید از ژل هایی با تراکم های بالا استفاده اما برای بعضی مناطق مانند رفع گودی زیر چشم باید از ژل های سبک تر استفاده کرد .

اگر بخواهیم حجم های زیادی را در صورت جبران کنیم برای مثال برای حجیم کردن شقیقه ها، خطوط خنده و گودی زیر چشم طبعا استفاده از چربی به دلیل اینکه این چربی از بدن خود فرد گرفته می شود بهتر می باشد. اما در مواردی که فرد فقط قصد درمان یک قسمت را دارد یعنی فقط جهت رفع گودی زیر چشم اقدام کند بهتر است از ژل استفاده کند.

عوارض احتمالی بعد از تزریق ژل

جوش زدن پوست ،عدم قرینه سازی، خونریزی ، کبودی و تورم ،جابجایی فیلر از محل اصلی ، ترمیم کمتر و یا بیشتر از حد انتظار چین و چروک ها که این نتایج دائمی نیست. از طرفی فیلر حتی اگر دائمی و غیرقابل جذب باشد، با افزایش سن و جذب فیلر در طی زمان باعث تغییرات می شود و اگر مجددا تزریقی انجام نشود عضو به شکل اولیه برخواهد گشت. حتی در صورت استفاده از فیلرهای دائمی با گذشت زمان با جابجایی فیلر شکل اولیه از دست خواهد رفت و نیاز به جراحی جهت خارج کردن خواهد بود و بافت نرم صورت نیز فرم اولیه خود را از دست خواهد داد.

تزریق ژل
تزریق ژل

نحوه تزریق ژل

در ابتدا جراح پلاستیک به دقت ظاهر پوست فرد را بررسی می کند و مناطقی که نیاز به افزایش حجم با تزریق فیلر را دارد، بررسی می کند و مناطق خاصی از صورت که نیاز به تزریق دارد توسط پزشک علامت گذاری می گردد. محل تزریق با استفاده از محلول ضد میکروبی تمیز می گردد و از یخ و مواد بی حس کننده استفاده می شود. کل تزریق تا چند دقیقه بیشتر طول نمی کشد.

تزریق ژل در چند مرحله انجام می شود؟

پر کردن چین های عمقی یا جوشگاه ممکن است به چندین مرحله تزریق نیاز داشته باشد. برای برجسته سازی لب نیز به چند مرحله تزریق نیاز است و بهبودی بلافاصله بعد از تزریق مشخص می گردد هرچند که التهاب و کبودی مختصر ممکن است ایجاد می گردد.

میزان ماندگاری ژل ها

در مورد ژل ها زمان بین تزریقات ثابت تر است به این معنا که معمولا این ژل ها چند ماه تا چند سال دوام دارند ژل های خوب ممکن است دو تا سه سال دوام داشته باشند . نکته مهم در مورد ژل این است که بعضی ژل ها در مدت حضورشان در پوست ایجاد کلاژن سازی می کنند. این کلاژن سازی ممکن است بعد از اینکه ژل از بین رفت کاهش حجمی اتفاق نیفتد یعنی به نوعی این ژل ها دائمی می شوند. ماندگاری ژل های هیالورونیک اسید ۶ ماه تا یک سال می باشد.

نتیجه گیری

قبل از تزریق هر گونه ماده ای ابتدا باید با پزشک متخصص مشاوره صورت گیرد و پزشک باید از بیمار خود میزان انتظاراتش را بپرسد به خصوص برای تزریق ژل لب باید میزان افزایش حجم لب پرسیده شود. جهت کسب اطلاع بیشتر با بهترین متخصص پوست و مو و زیبایی در تهران بر روی لینک مربوطه کلیک نمایید.

اشتراک گذاری مطلب: 

دکتر صفیه چعباوی زاده

متخصص پوست و مو 20 سال سابقه در درمان بیماری های پوست و مو تربيت تيم جراحي مجرب در زمينه كاشت مو و استفاده از تكنولوژي های روزدنيا

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار − 1 =

آنچه می خوانید