مراحل رشد مو بعد از کاشت مو

مراحل رش مو پس از کاشت مو
آنچه می خوانید...

پس از ریزش مو و از دست دادن عزت نفس ناشی از آن، و در نهایت تصمیم به کاشت مو ، چیزی که می خواهیم بدانیم این است که چه زمانی مو شروع به رشد می کند و مراحل رشد مو بعد از کاشت مو به چه نحو است. پیوند مو تنها راه حل قطعی طاسی است، کاشت مو انقلابی واقعی در درمان این مشکل که سال‌ها و سال‌ها مردان و زنان در پی پیداکردن راه حل هایی برای درمان کم پشتی و یا طاسی بودند، می باشد.

به طور کلی، تقریباً ۱۰۰ روز طول می کشد تا پس از کاشت مو، موها دوباره رشد کنند (کمی بیش از سه ماه)، در طی این فرآیند و با رشد متوسط ​​ماهانه یک سانتی متر،  فولیکول‌ها و پوست سر یک سری مراحل را طی می‌کنند که در این مقاله به بررسی این موضوع می پردازیم.

مراحل چرخه مو چگونه است؟ 

دانستن روند طبیعی رشد مو می تواند به ما در درک نحوه عملکرد و نحوه مراحل رشد مو بعد از کاشت مو کمک کند. رشد مو در سه مرحله آناژن، کاتاژن و تلوژن اتفاق می افتد که در ادامه به بررسی هر یک می پردازیم:

  • فاز آناژن :  فاز آناژن یکی از مراحل رشد مو بعد از کاشت مو است. در این فاز ریشه فولیکول فعال است و فیبر جدید مو را تولید می کند که  بین ۲ تا ۷ سال به طور متوسط ​​۱ سانتی متر در ماه دوام می آورد.
  • مرحله کاتاژن: دوره انتقالی است که در آن رشد مو کند می شود و ریشه از پایه جدا می شود. بین ۳ تا ۶ هفته طول می کشد و مقدمه ریزش مو است.
  • فاز تلوژن: فاز تلوژن در واقع همان مرحله استراحت است. در این فاز فعالیت سلولی فولیکول متوقف می شود و مو شروع به ریزش می کند. بین ۲ تا ۳ هفته طول می کشد و پس از اتمام، چرخه دوباره شروع می شود.

این روند طبیعی رشد مو است . ریزش زمانی اتفاق می افتد که فولیکول ضعیف شده و قادر به بازسازی موهای جدید نیست که عموما علت این امر ژنتیکی می باشد. متاسفانه این یک فرآیند غیرقابل برگشت است که در آن فولیکول‌ها در نهایت کامل از بین می روندت. کاشت مو با گرفتن واحدهای فولیکولی از مناطقی که از نظر ژنتیکی پیکربندی شده اند و قرار دادن آنها در ناحیه آسیب دیده سبب رویش مجدد مو می شود.

چه مدت طول می کشد تا فرآیند کاشت مو به پایان برسد؟

کل فرآیند پیوند مو حدود ۱۲ ماه طول می کشد . در ۱۰ روز اول، پوست سر باید بهبود یابد، در این مر حله از مراحل رشد مو بعد از کاشت  فولیکول های پیوند شده محکم می شوند و تورم و پوسته ها از بین می روند. از آنجا، موها شروع به رشد می کنند و دوباره می ریزند. در نهایت تمام فولیکول ها وارد فاز تلوژن می شوند. در اینجا موهای کاشته شده و همچنین بخشی از موهایی که قبلا وجود داشته می ریزند، اما نیازی به ترس نیست چرا که امری کاملا طبیعی و موقتی است.

پس از این دوره از بهبود و تنظیم پوست سر، موها، شروع به رشد طبیعی می کنند. همانطور که در ابتدا گفتیم، مراحل رشد مو بعد از کاشت مو  در بازه زمانی حدودا ۱۰۰ روزه (کمتر از ۳ ماه) انجام می شود. پس از این ۳ ماه موها قوی تر و پرپشت تر می شوند تا ماه دوازدهم که مراحل کاشت مو به طور قطعی انجام می شود.

مراحل رشد مو بعد از کاشت

مراحل رشد مو بعد از کاشت

کاشت مو، یکی از روش‌های پرکاربرد در درمان ریزش مو و تقویت مو می‌باشد. پس از کاشت، همانطور که انتظار می‌رود، مراحل رشد موها آغاز می‌شود که با فرایند نگهداری و حفاظت درست، به موفقیت ختم خواهد شد. در ادامه، به مراحل رشد مو بعد از کاشت پرداخته می‌شود:

مراحل نخستین پس از کاشت

در مراحل نخستین پس از کاشت، ممکن است موهای کاشته شده چند روز ریزش پیدا کند که امری طبیعی است چرا که پس از این مرحله، همان موها موها شروع به رشد خواهند کرد.

مرحله تسریع رشد

مرحله دوم پس از کاشت، مرحله تسریع رشد مو است. در این مرحله، موهای کاشته شده بیشتر از ناحیه کاشت، رشد خواهند کرد و با افزایش طول موها، شکل واقعی مو کاشته شده ایجاد خواهد شد.

مرحله پایداری و حفظ

در مرحله پایانی، موهای کاشته شده به طور کامل بین ۳ تا ۶ ماه بعد از کاشت به حالت نهایی خود می‌رسند. در این مرحله، شما نیاز به نگهداری و حفظ موهای کاشته شده خواهید داشت تا به بهترین شکل ممکن حفاظت شود و به شکل نهایی خود برسد.

در کل، نکته مهم در مراحل رشد مو بعد از کاشت، رعایت مراقبت های بعد از کاشت مو و حفاظت از مو است. این مراقبت ها شامل استفاده از شامپو و محصولات مراقبتی مناسب، جلوگیری از پوشش دائم مو و فشردگی و در نهایت تغذیه مناسب و استراحت است.

برای کمک به ریکاوری مو بعد از پیوند مو چه کاری می توان انجام داد؟

نکته کلیدی برای تسهیل بهبودی مو و مراحل رشد مو بعد از کاشت مو، رعایت دقیق توصیه های متخصصان است ، به عنوان خلاصه برخی از نکاتی که در راستای مراحل رشد مو بعد از کاشت مو  می توانید انجام دهید شامل موارد زیر می شود:

  • استراحت کامل برای ۲۵ ساعت اول و در ۱۰ روز بعد متوسط ​​نگه دارید.
  • داروی تجویز شده را مصرف کنید.
  • با احتیاط بخوابید تا سرتان را روی بالش یا ملحفه نمالید.
  • تحت هیچ شرایطی سر خود را نخارانید 
  • موهای خود را طبق دستورالعمل های دریافتی بشویید.
  • تا زمان بهبودی پوست سر از قرار گرفتن در معرض نور خورشید خودداری کنید.
  • رژیم غذایی سالم و متعادل را حفظ کنید. از مصرف الکل و تنباکو خودداری کنید.

آیا مو بعد از پیوند مویرگی می ریزد؟

همانطور که قبلاً اشاره کردیم، فولیکول‌هایی که در ناحیه گیرنده کاشته می‌شوند، از قسمت‌هایی از سر می‌آیند که عاری از ژن آلوپسی هستند . بنابراین موهایی که در می آیند به طور کامل نمی ریزند (با ریزش و بازسازی چرخه مو که در ابتدا توضیح دادیم اشتباه نشود که روند طبیعی خود را طی خواهد کرد). بنابراین می توان گفت که کاشت، راه حل کامل و قطعی برای ریزش مو است. و علاوه بر این، به لطف آخرین پیشرفت ها در کاشت مو، این روش نیز یک روش ایمن، کم تهاجمی و با نتایج کاملا طبیعی است.

اشتراک گذاری مطلب: 

دکتر صفیه چعباوی زاده

متخصص پوست و مو 20 سال سابقه در درمان بیماری های پوست و مو تربيت تيم جراحي مجرب در زمينه كاشت مو و استفاده از تكنولوژي های روزدنيا

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه + شانزده =

آنچه می خوانید